דיכאון בהריון ודיכאון אחרי לידה ודיכאון אצל אבות-מה קורה לילדים בגיל 18?

כיום ידוע שדיכאון אחרי לידה עלול להשפיע על התינוק, במיוחד כאשר האם לא בטיפול, אך מה לגבי דיכאון בהריון? מה לגבי אבות שסובלים מדיכאון? האם יש קשר לגורמים נוספים?

מחקר חדש מנסה לבדוק מה הקשר בין כל המשתנים הללו, וממה בסופו של דבר, אם בכלל, מושפעים הילדים.

במחקר רחב הקיף שכלל 4500 משפחות, נבדקו הילדים של אימהות שסבלו מדיכאון בהריון , ו/או דיכאון אחרי לידה. במחקר זה בדקו האם בגיל 18, ילדים אלה סובלים מדיכאון.

נמצא שדיכאון של האשה במהלך ההריון היה גורם שהעלה את הסיכון לילדים לסבול מדיכאון בגיל 18. עליה זו בסיכון היתה בלתי תלויה בקיומו של דיכאון אחרי לידה.

דיכאון אחרי לידה היווה גורם סיכון בפני עצמו, אך רק לגבי אימהות בעלות השכלה נמוכה. כלומר, הסיכון לילדים שלאימהות שסבלו מדיכאון אחרי לידה לסבול מדיכאון בגיל 18, היה גבוה יותר כאשר הנשים היו פחות משכילות. לגבי אימהות משכילות יותר, העליה בדיכאון אצל הילדים הייתה נמוכה מאוד- כך במחקר זה. החוקרים סוברים שהשכלת האם, שכנראה קשורה במדדים נוספים של אמצעים ומסוגלות, מיתנה את ההשפעות של הדיכאון לאחר לידה.

לגבי דיכאון אצל האבות- דיכאון במהלך ההריון לא נמצא כמשפיע על הסתמנות דיכאון אצל הילדים. לדיכאון לאחר לידה אצל האבות היתה השפעה דומה למה שנמצא לגבי דיכאון לאחר לידה אצל האימהות.

מחקר זה מחזק את הגישה המקובלת כיום, הקוראת לטפל בנשים  בהריון הסובלות מדיכאון. הגישה של "תחכי עד הלידה וזה יעבור" כבר לא מקובלת כיום. נקודה נוספת היא חשיבות איתור הנשים עם דיכאון אחרי לידה, במיוחד נשים ממעמד סוציו אקונומי נמוך יותר.

Tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.