לוקחת תרופה נגד דיכאון או חרדה, ואת בהריון! מה עכשיו?

מטופלת מתקשרת מבוהלת. היא לוקחת ציפרלקס שנתיים, וכעת היא בהריון. עשתה גוגל ומצאה כל מיני סיפורים מפחידים. רופא הנשים אמר לה שעדיף שתפסיק את התרופה. היא הפסיקה. עכשיו היא בחרדה אטומית. מה עושים?

תרופות נוגדות דיכאון וחרדה בהריון-איך יוצאים מזה?

לא פעם אני נשאלת מעל גבי פורום כזה או אחר, או מקבלת שאלה במייל בסגנון הזה: אני בהריון/מתכננת הריון, ולוקחת תרופה (סרוקסט, ציפרמיל, ציפרלקס…וכדומה). במרכז הטרטולוגי אמרו לי שזה בסדר, באינטרנט מצאתי שזה עלול לגרום לבעיות. הרופאה שלי אמרה לי שכדאי שלא אקח… מה את אומרת??

המידע לגבי התרופות לפעמים אינו חד משמעי, וזה לא במקרה. לפעמים גם מידע ממרכז טרטולוגי לא מרגיע אשה. מצד שני, לפעמים יש מידע עמום, שאינו חד משמעי, ולא ברור האם כדאי להמשיך לקחת?

הבעיה גדולה עוד יותר כאשר מדובר באשה שדווקא בהריון החלה לסבול מתסמיני חרדה או דיכאון, והיא חוששת להתחיל טיפול תרופתי. אשה כזו יכולה לשמוע מהקרובים לה תגובות כמו –"זה בגלל ההריון" "ככה זה, אחרי הלידה הכל יעבור", או ש"אסור לקחת תרופות בהריון".

אז מה התשובה לשאלה שלמעלה? מה עושים במקרים כאלה?

אכן, המידע הוא לא תמיד חד משעי, והשאלה היא הרבה יותר מורכבת ממה שניתן לפתור לפי מידע כזה או אחר ממרכז מידע ליעוץ תרופתי.

התשובה ל"מה עושים" קשורה להבנה מעמיקה של המידע, ובדיקה מעמיקה של מצבה של האשה שמתלבטת, חקירה של ההיסטוריה הרפואית שלה, של ההסטוריה האישית שלה, מה היה לה בעבר, איך התמודדה, מה קרה אז, מה קורה כיום, ועוד ועוד.

את כל אלה, ועוד, אני כפסיכיאטרית שמתמחה בתחום ההריון ואחרי לידה, צריכה להביא בחשבון, כדי להגיע להחלטה הנכונה. מה שחשוב להבין, הוא שההחלטה תהיה נכונה עבור אותה אשה.

אין החלטה נכונה גורפת.

מדובר בשיקולים של בעד ונגד, שמותאמים לאשה המסויימת, ותמחשבים בתרופות המסויימות שהיא לוקחת או לא לקוחת כעת,  או לקחה בעבר, ובמצבים שלה כיום ובעבר.

המידע הרפואי לגבי תרופות נוגדות דיכאון וחרדה בהריון מתעדכן כל הזמן. תוכלו למצוא מאמרים שמצביעים על בעיות, ואחרים שוסתרים אותם. חיפוש בגוגל יכול רק לבלבל עוד יותר.

חשוב: לא להיבהל, לא לעשות החלטות חפוזות, ולקבל החלטה מושכלת בעזרת גורמים מקצועיים.

שיהיו רק הריונות טובים ובריאים,

ד"ר ליאת הולר הררי

Tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.