תסמונת קדם ווסתית

למרות שכמעט כל אישה חווה תסמינים שונים סביב תקופת הווסת, נושא התסמונת הקדם וויסתית, PMS , עדיין שנוי במחלוקת, וכך גם האבחנה הרפואית  של התסמונת.

כאמור, 80% מהנשים חוות שינויים במצב הרוח ובהתנהלות סביב המחזור החודשי . חלקן ממשיכות בחייהן כרגיל, אך אצל חלק מהנשים מופיעים תסמינים בעוצמה שמפריעה להתנהלות הרגילה של החיים.

לפי הסיווג הרפואי האירופאי, ה- ICD-10, כדי לאבחן תסמונת קדם וויסתית, מספיק שאשה סובלת מתסמין אחד במהלך התקופה שלפני המחזור החודשי.

מבין התסמינים האופייניים-שינויים במצב הרוח או שינויים קלים אחרים מבחנה רגשית, תחושת נפיחות בבטן, רגישות בשדיים, כאבים במקומות שונים בגוף, קשיי שינה, קושי בריכוז, שינוי בתאבון. לפי קריטריונים אלה, נראה שאין אישה שלא סובלת מתסמונת קדם וויסתית.

לעומת הגישה הזו, הגישה של מדריך האבחנות האמריקאי  שונה. יש אבחנה בין תסמונת קדם וויסתית, לבין הפרעה קדם וויסתית. קיימים מגוון תסמינים שאופיניים לתסמונת קדם וויסתית, אבל  רק אישה שסובלת לפחות מ- 5 מתוך 11 תסמינים, שחוזרים על עצמם לפחות במשך חודשיים, בעוצמה שתפריע לה לתפקוד ולהתנהלות הרגילה של החיים,  תאובחן כסובלת מהפרעה קדם וויסתית.

מתוך כל התסמינים שיכולים להופיע, נמצאו  4 תסמינים עיקריים, ולפחות אחד מהם צריך לבוא לידי ביטוי, כדי לקבוע אם שאישה אכן סובלת מהפרעה קדם וויסתית:

-ירידה במצב הרוח: מצב רוח-מצב רוח ירוד, רגשות של חוסר תקווה וביקורת עצמית מוגברת.
-מתח וחרדה: עליה בתחושת חרדה, מתח, תחושה של "אני על סף פיצוץ".
-אי יציבות רגשית: אשה שמרגישה פתאום מאוד עצובה, או שמופיע בכי פתאומי, ורגישות מוגברת לעלבון ודחייה מצד אנשים קרובים.
-כעס ועצבנות: עליה ניכרת בתחושת הכעס, נטייה לעצבנות, נטייה להתרגז מ"שטויות", או שבתקופה המסוימת יש יותר מריבות עם האנשים בסביבתה.

מעבר לקבוצות תסמינים אלה, ישנם תסמינים נוספים שיכולים להופיע:

ירידה בעניין בפעילויות הרגילות של החיים, קשיי ריכוז, ירידה משמעותית באנרגיה, שינוי משמעותי בתאבון-ירידה בתאבון, או עליה ניכרת בתאבון, ירידה בשינה או שינה מוגברת, תחושה של הצפה רגשית וקושי "להתאפס", תסמינים גופניים כמו רגישות בשדיים, אי נוחות בבטן, נפיחות בבטן ועוד.

כאמור, כדי להגיע לאבחנה של הפרעה קדם וויסתית,  יש לבדוק ולראות שהתסמינים הללו משפיעים על התפקוד של אותה אשה. למשל, שבתקופה סביב מחזור הווסת אשה מרגישה ירידה בתפקוד בעבודה, או בלימודים, או ביכולת לקיים קשרים חברתיים, או ביחסים עם בן הזוג והילדים.

לסיכום, מתי אשה צריכה לחשוד בהפרעה קדם ווסתית?

אנסה לפשט מעט את הדברים, ולסכם את הנאמר עד כה.

אם את מרגישה שבתקופה שלפני המחזור החודשי  את לא עצמך, עצבנית או עצובה, או שקשה לך להתרכז, במידה כזו שמפריעה לך בתפקוד הרגיל שלך יתכן שאת סובלת מתסמונת קדם ווסתית.

מה ניתן לעשות?

בשלב ראשון יש להגיע לפגישה עם איש מקצוע כדי לאמת את האבחנה, ולבדוק אם לא מדובר בהפרעה אחרת, שמופיעה עם תסמינים דומים. להפרעה קדם וויסתית יש כיום טיפול, שמבוסס על תרופות מוכרות כנגד דיכאון וחרדה. הטיפול התרופתי יכול להינתן באופן מתמשך, או לסירוגין. במהלך המפגשים ניתן לאפיין את התופעה, לבדוק האם אכן חל שיפור בתסמינים, ואם כדאי להמשיך בטיפול התרופתי.

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.