אמא של סופר נני

שאלה של אם-פרנסואז דולטו

ספרית מעריב,1987

מסתבר שמפיקי התוכנית של סופר נני לא המציאו את הגלגל, הם רק שידרו אותו בטלוויזיה. בכלל, לא חסר מומחים (והכותבת בינהם) שעוסקים בקשר המיוחד בין הורים לילדהם, ומנסים לענות לשאלות שמטרידות הורים. מסתבר שהצורך הזה היה קיים גם בשנים עברו (כמה לא מפתיע), וכמה מגדולי הפסיכאנליטיקנים התגייסו למשימה. אחת מהן היא פרסואז דולטו, והתשובות שלה מופיעות בספר הזה.

מדובר בספר לא חדש, עם קצת "טעם של פעם". אפשר לראות בו מסע למקורות, לבסיס היידע שלנו על נפש האדם.
פרנסואז דולטו הייתה מחלוצות העוסקות בתחום בצרפת. מתוך הידע הרחב שלה במתרחש בנפש האדם, בין אם הוא ילד, או בוגר, והעיסוק שלה בפסיכואנליזה פיתחה דולטו גישה מיוחדת להתייחסות לשאלות אלה.
 בתשובות שלה היא עונה לשאלות ונותנת עצות מעשיות, בלי להתחמק, אבל גם מרחיבה ופורשת לפני ההורים את ההמתרחש בנפשם של הילדים ושל ההורים.
היא מתייחסת להשפעה של הילדות של האם על מה שקורה לה עם ילדיה. כך מתאפשר גם למי שלא מצוי בתחום הפסיכולוגיה להבין את הדחפים, הצרכים, הרצונות, הקשיים שאיתם מתמודדים הילדים והקשיים של ההורה מול המטענים מילדותו. 

דולטו עוזרת להורים לתת יחס של כבוד לילדים. ה"מוטו" שלה הוא לדבר. ולא סתם לדבר, אלא לדבר  אמת.

דברו אל הילדים, דברו גם אל התינוקות הקטנים, הם יכולים להבין אתכם.

האם הוא מבין את משמעות הדברים, או אולי המוסיקה של הדיבור היא שמרגיעה אותו? דולטו חושבת שגם התינוק הקטן יוצא נשכר מהוריו שמדברים איתו על מה שקורה לו והסיבות למצוקות שלו, כפי שהם מבינים אותן. היא מסבירה שאין לזלזל ביכולת הילדים להבין או להתמודד בניגוד לגישה של להסתיר מה שקשה לנו כהורים לשאת בעצמנו.

הספר מחולק לפי נושאים, כמו שינה, תינוק בא לעולם, כעסים, תינוק ומצוקותיו, תוקפנות, קינאה ומריבות בין אחים, הילד וציפיות ההורים-ועוד. כל נושא כזה מוצג על ידי שאלות של הורים שהופנו לדולטו, אבל השאלה היא רק התרוץ להרחיב ולהעמיק, ולתת להורים כלים שידריכו אותם גם בהמשך, כאשר יצטרכו להתמודד עם קשיים נוספים.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.