דיכאון אחרי לידה

במאמר על ביבי בלוז  או דכדוך אחרי לידה. ציינתי, שלמרות שתופעה זו אמורה לחלוף מעצמה, לעיתים זה לא קורה.

לפעמים הדכדוך מתמשך, ולעיתים הוא מתעצם. בשלב מסוים כבר לא מדובר ב"ביבי בלוז", אלא בדיכאון של ממש.

דיכאון אחרי לידה יכול להופיע גם אצל נשים שלא חוו כלל דכדוך אחרי לידה. למעשה, רוב המקרים של דיכאון אחרי לידה המוגדר "דיכאון קליני" מופיעים לא מיד עם הלידה, אלא מאוחר יותר, חודש ויותר אחרי הלידה.

אז עד מתי נגדיר את הדיכאון כ"אחרי לידה"? בספרות הרפואית הדעות מגוונות, יש שמגדירים כך דיכאון שמופיע עד 3 חודשים אחרי הלידה, ויש שמרחיבים את טווח הזמן עד שנה מהלידה.

למה בעצם חשובה ההגדרה? ובכן, ההגדרה היא פחות חשובה. מה שחשוב הוא ההתייחסות הטיפולית המתאימה, התייחסות שמתאימה לאישה שלא מכבר עברה לידה, ומגדלת תינוק או תינוקת, ועסוקה בשאלות הקשורות לאימהות ובניית הזהות החדשה שלה כאם.

ההתייחסות הזו לאישה כלאישה שלא מכבר ילדה, חשובה גם לצורך אבחנה נכונה. נמצא במחקרים שיש נטיה לא לאבחן נשים אלה.

אחרי ההקדמה הזו, מה זה בעצם דיכאון אחרי לידה?

המונח המקצועי – Post Partum Depression, מתייחס לדיכאון קליני על פי מדריך האבחנות הפסיכיאטרי.

על פי מדריך זה ניתן לאבחן דיכאון אחרי לידה כאשר יתקיימו אחד משני התסמינים  הראשונים, ועוד ארבעה תסמינים מתוך הרשימה הבאה, למשך שבועיים לפחות:

 

 

 מצב רוח ירוד, במשך רוב שעות היום, כמעט כל יום.איבוד יכולת ההנאה והעניין ברוב התחומים, כמעט כל יום.ירידה ניכרת, לא מתוכננת, במשקל ובתאבון.קושי ניכר להירדם או לישון.

ירידה ניכרת בפעלתנות, או עלייה בה.
מחשבות על התאבדות.
עייפות וחוסר אנרגיה.
הרגשה קשה של חוסר ערך עצמי, או אשמה.
חוסר יכולת לחשוב, להתרכז להחליט החלטות, כמעט כל יום.

( מתוך מדריך האבחנות של איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי DSM IV ).

כל אמא לתינוק יכולה לראות שחלק מהתסמינים שכביכול שמופיעים ברשימה, יכולים להיות קשורים לתקופה שאחרי לידה, ולאו דווקא לדיכאון אחרי לידה. למשל-הפרעות שינה, וירידה במשקל, קושי להתרכז, עייפות וחוסר אנרגיה.

לכך התכוונתי קודם, כאשר דיברתי על הקושי לפעמים לאבחן דיכאון אצל אישה שילדה לא מכבר. החפיפה הזו בתסמינים גורמת דווקא לא לאבחון יתר, אלא לתת אבחון של דיכאון אחרי לידה. לכן, כדי להגיע לאבחנה של דיכאון אחרי לידההגישה והשאלות צריכות להישאל קצת אחרת.

למרות המונח "דיכאון" אחרי לידה, תופעה שכיחה בדיכאון אחרי לידה היא דווקא הופעה של חרדה על גווניה השונים.

יש שמתארות תחושת מתח מתמדת, אי שקט וחוסר מנוחה. אחרות מתארות דאגות מטרידות לכלפי התינוק, שלא מרפות ומקלקלות את ההנאה ממנו. לפעמים יש ביטויים גופניים לחרדה-דפיקות לב מואצות, סחרחורות, קוצר נשימה, כאבי בטן, שלשלוים הקאות-כל אלה יכולים להופיע כביטוי גופני לחרדה.

מה אישה צריכה לשאול את עצמה, כאשר היא מרגישה שהדברים לא זורמים כמו שהייתה רוצה-והמחשבה על דיכאון אחרי לידה מנקרת:

האם את מצליחה לישון כאשר התינוק שלך ישן?

האם ירדת מהר מאוד במשקל?
האם את מרגישה שאת נהנית מהתינוק שלך כפי היית רוצה?
האם את מרגישה שלמרות הקשיים את גם מרגישה שמחה, וחווה אושר?
האם בסופו של יום את מרגישה שאת רוב הזמן סובלת?
האם יש לך חשק לצאת החוצה לראות אנשים?
האם את מרגישה שאת יכולה לתפקד כאם לשביעות רצונך?
האם את מבקרת את עצמך הרבה, במיוחד בנושאים שקשורים אליך כאם?
האם את מרגישה שאת כל הזמן מודאגת לגבי התינוק שלך?

השאלות שציינתי יכולות לעזור ולתת כוון, אבל, עדיין, קשה מאוד לאישה לאבחן את עצמה. צריך גם לזכור שלא פעם קיים קושי להכיר במצב, ולפעמים גם הסביבה הקרובה פוטרת את האמהות במילים כמו "מה את רוצה, את אחרי לידה".

לא כל תשובה חיובית מצביעה על דיכאון אחרי לידה. חלק מהנושאים שעולים מהשאלות מטרידים אימהות בכלל, לא דווקא במצב של דיכאון אחרי לידה.  השאלה היא באיזו עוצמה הם מופיעים, ומה התמונה הכללית. אחד הביטויים של דיכאון בכלל הוא ראיה "שחורה" של העולם, ובעיקר של האדם את עצמו עם תחושת קשות של חוסר ערך עצמי.בנשים הסובלות מדיכאון אחרי לידה, התכנים של הביקורת העצמית הקשה הזו סובבים סביב נושא האימהות. אמהות מתארות מחשבות חוזרות ומטרידות על כך שהן לא מתפקדות כמו שצריך כאימהות. מחשבות כמו-"הרגשתי שאני לא יכולה להיות אימא" או "קינאתי באימהות אחרות שאצלן הכול זרם ואילו אצלי הכול  היה כל כך קשה".

 

איך אני כפסיכיאטרית מגיעה לאבחנה של דיכאון אחרי לידה?

ראשית, אני קשובה ובודקת הבעות פנים, מצב רוח, שפת גוף. כמובן שאני מקשיבה למה שיש לאישה לספר לי, ולפעמים שומעת גם מישהו קרוב לה, כמו בן הזוג שלה. מכיוון שיש גם תחום אפור, שבין הדכדוך שאחרי לידה לבין דיכאון אחרי לידה, לפעמים דרושה יותר מפגישה אחת כדי להגיע לאבחנה ולהחליט מה הטיפול המתאים.

 

לפעמים אימהות בדיכאון, או אימהות שסובלות מדכדוך שהתעצם והתמשך, מרגישות דאגה רבה ומטרידה לתינוק, עם חרדה שמא הן לא מסוגלות בכלל לתת לתינוק את מה שהוא צריך, מבחינה פיזית ומבחינה רגשית.

למרבה הצער, כאשר אמא סובלת מדיכאון אחרי לידה, בעוצמה מסוימת, היא אכן לא פנויה לתינוק ולצרכיו הרגשיים, והתינוק עלול לסבול מכך. זו אחת הסיבות שחשוב לאבן ולהתייחס לדיכאון שמופיע אחרי לידה, כאל תופעה  ייחודית.

חשוב לאבחן דיכאון אחרי לידה ולטפל כדי להקל על הסבל של האם באחת התקופות המשמעותיות בחייה. וגם, חשוב ביותר, כדי לאפשר לתינוק לקבל הענות טובה לצרכיו הרגשיים, כדי שהתפתחותו לא תיפגע.

על כך במאמר הבא.

Tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.